Georges Ohsawa – o życiu i żywieniu


W zdrowym ciele zdrowy duch. Nikt już chyba dzisiaj nie wątpi w słuszność tego rzymskiego przysłowia.

Niech twe pożywienie będzie twoim jedynym lekarstwem.

Hipokrates


Makrobiotyka to nie tylko dieta. Uznając, że człowiek jest częścią wszechświata, a jego ciało i umysł tworzą nierozerwalną całość, makrobiotyka przybliża nam uwspółcześnioną i rozbudowaną starożytną filozofię wschodnią. Wszyscy ci, których nurtują najważniejsze pytania: Skąd przybywamy?, Kim jesteśmy?, Dokąd zmierzamy?, Jaki sens ma ludzkie życie?, Czy prawdziwe szczęście jest możliwe? z pewnością znajdą w makrobiotyce zaskakujące odpowiedzi.

Źródła makrobiotyki sięgają Dalekiego Wschodu i starożytnej filozofii Jin i Jang.

Wychodząc z założenia, że jesteśmy tym co jemy, makrobiotyka proponuje sposób żywienia umożliwiający odtworzenie harmonii w naszym wnętrzu: ciele i umyśle. Tylko wówczas, gdy jesteśmy w stanie harmonii z samym sobą możliwa jest harmonia z otaczającym nas światem i innymi ludźmi.


Dlaczego na Zachodzie jest tak wiele okazałych szpitali, sanatoriów i tyle przeróżnych chemicznych leków? Dlaczego jest tak wiele chorób fizycznych i psychicznych, tak wiele więzień, tak wielu policjantów i tyle wojska? Odpowiedź jest prosta: każdy z nas cierpi mniej lub bardziej na jakąś chorobę fizyczną lub psychiczną, a nasze wychowanie starannie ukrywa przed nami jej przyczyny. Wychowanie to nie uczy nas jak być wolnymi i szczęśliwymi, wręcz przeciwnie, robi z nas fachowców, to znaczy irracjonalnych, okrutnych, chciwych niewolników. A tymczasem szczęście i nieszczęście, zdrowie i choroba, wolność i niewolnictwo zależą tylko i wyłącznie od naszego sposobu bycia na świecie i od tego czym zajmujemy się w życiu. To z kolei zależy od zrozumienia przez nas warunków oferowanych nam przez Wszechświat. Nie istnieje jednak żadna szkoła ani uniwersytet, gdzie moglibyśmy się nauczyć myśleć w sposób prawidłowy.

Wraz z moja żoną spędziliśmy dwa lata w dżungli indyjskiej, rok w afrykańskiej. Nigdy nie widzieliśmy ani jednej małpy, krokodyla, węża, owada czy słonia, który byłby nieszczęśliwy, chory lub zmuszony pracować dla innych. Wszystkie ludy, które tam żyły były równie szczęśliwe, zanim nie zostały ujarzmione przez kolonizatorów uzbrojonych w strzelby, alkohol, czekoladę i religię. Jak pisał w Drzwiach zamkniętych Sartre: prawdziwe piekło to piekło naszego umysłu i mimo udoskonalenia mikroskopu bakteria odpowiedzialna za tę dolegliwość nie została jeszcze znaleziona. Piekło to rodzi się w głowach tych, którzy ignorują budowę wszechświata i prawa nim rządzące.

Choroba jest naszym przewodnikiem na drodze zrozumienia koncepcji Wszechświata. To Nieskończoność. Dlatego też nie powinniśmy niszczyć jej w sposób brutalny: przy pomocy okrutnych i krwawych operacji, czy sztucznych chemicznych substancji. Akceptujcie wszystko z największą przyjemnością i wdzięcznością – mówi Ohsawa. Akceptujcie szczęście i nieszczęście, chorobę i zdrowie, wojnę i pokój, nieprzyjaciół i przyjaciół, życie i śmierć, biedę i bogactwo... Wszystko co się Wam przydarza, jest tym, czego Wam brakuje. Wszystko, czego nie możecie znieść, co zdaje się być wobec Was antagonistyczne, jest Waszym dopełnieniem.

Ohsawa pokazuje trze różne terapie, które możemy stosować przy leczeniu chorób:

1.Terapia symptomatyczna – najczęściej stosowana na Zachodzie polegająca na leczeniu objawów chorób za pomocą środków uśmierzających np. ból, katar, nowotwory. Jest ona zawsze mniej lub bardziej agresywna w stosunku do naszego ciała i umysłu. Nazywana jest medycyną objawową lub mechaniczną.

2.Terapia pedagogiczna to rozwiniecie osądu, który pozwala człowiekowi panować nad własnym zdrowiem, jest to medycyna humanistyczna.

3.Terapia kreatywna lub duchowa, która sprowadza się do sprawiedliwego życia, wolnego od lęku, inaczej mówiąc do realizacji swojego ja. Tą medycynę można nazwać medycyną ciała, ducha i umysłu.

Słyszymy często, że ktoś chciałby wyleczyć się za wszelką cenę, że ma wolę uwolnienia się od swojego cierpienia, ale ta wola jest jedynie zaciekłością, inaczej mówiąc, jest to postawa pesymistyczna. Wiele osób pragnie, aby ktoś ich wyleczył lub aby odbyło się to przy pomocy jakiejś zewnętrznej interwencji, bez znalezienia prawdziwej przyczyny choroby. Wola życia rozpoczyna się od znalezienia przyczyny wszystkich nieszczęść, chorób i niesprawiedliwości. Jedynie w ten sposób można je przezwyciężyć bez agresji, zgodnie z prawami wszechświata. Tymczasem pragnienie wyleczenia symptomów choroby lub panowania nad własnym zdrowiem jest niczym innym jak manifestacją egoizmu, który nie bierze w ogóle pod uwagę praw rządzących wszechświatem i chce wykazać swoją wyższość nad nim. Bo czymże innym jest, na przykład, jadanie niezdrowych, martwych, z dużą ilością chemii pokarmów? Lub ignorowanie rytmów natury w późnym kładzeniu się spać?

Jeśli ktoś zapewnia ci wolność – staje się ona twoim długiem. Szczęście, wolność i sprawiedliwość powinny być nieskończone i bezwarunkowe: poszukiwać ich u innych to prowadzić życie niewolnika. Człowiek wolny akceptuje wszystko: piękną pogodę, tak jak i brzydką, ułatwienia, tak jak i trudności, śmierć, podobnie jak życie. Wszystko to akceptuje z radością. W Przyrodzie nie istnieje protest ani sprzeciw – wszystko jest idealnie zrównoważone.

Jeśli jesteś przekonany, że coś jest dla ciebie nie do przyjęcia, oznacza to, że ty sam jesteś nie do przyjęcia. Jeśli nie zdołasz zniszczyć tego, co uważasz za nie do przyjęcia, przeżywasz piekło. Jeśli „być tolerancyjnym” jest twoją dewizą, oznacza to, że nie jesteś tolerancyjny. Wszystkie credo tego typu są nieświadomym wyrazem twojej natury. Ten, kto akceptuje wszystko z przyjemnością, nie wie, co oznacza słowo tolerancja.


Siedem warunków dobrego zdrowia i szczęścia

1.Brak zmęczenia. Człowiek nie powinien odczuwać zmęczenia. Jeśli od czasu do czasu mówisz sobie: to niemożliwe, dajesz dowód na to, w jakim stopniu jesteś znużony. Zdrowy człowiek przezwycięża trudności jedne po drugich z takim wigorem, z jakim pies ugania się za zającem. W życiu należy wyprawić się w Nieznane. Taka postawa jest oznaką braku zmęczenia, które jest źródłem i przyczyną wszelkich chorób.

2.Dobry apetyt. Jeśli nie sprawia ci przyjemności i nie możesz zjeść ze smakiem i z jak największą wdzięcznością dla Stwórcy produktu naturalnego: świeżych warzyw, owoców, kawałka razowego chleba, miseczki ryżu, oznacza to że nie masz apetytu. Apetyt (szeroko rozumiany apetyt na życie, w tym także apetyt seksualny) jest głównym warunkiem szczęścia i życia bez chorób.

3. Głęboki sen. Jeśli nie możesz zasnąć w 3 lub 4 minuty po położeniu się do sny oznacza to, że twój umysł nie jest całkowicie wolny od niepewności i strachu. Jeśli nie potrafisz obudzić się o godzinie, którą sobie wyznaczyłeś, oznacza to, że twój sen nie jest zbyt dobry.

4.Dobra pamięć. Jeśli nie zapominasz nic z tego, co widzisz i słyszysz, oznacza to, że masz dobrą pamięć. Możliwości pamięci wzrastają z wiekiem. Pamięć jest najważniejszym elementem naszego życia i podstawą naszej osobowości. Ludzie chorzy tracą swoją pamięć.

5.Dobry humor. Człowiek zdrowy jest człowiekiem wolnym od strachu, miłym i wesołym w każdych okolicznościach. Osoba o dobrym samopoczuciu nigdy nie wpada w złość.

Ilu masz prawdziwych przyjaciół? Jeśli masz ich wielu i są to osoby bardzo różne, świadczy to o twoim głębokim rozumieniu świata. Przyjacielem jest ktoś kogo kochasz i podziwiasz, kto to samo czuje w stosunku do ciebie. Ktoś kto jest gotów za każdą cenę pomóc ci w realizacji twoich marzeń.

Jeśli nie masz przyjaciół oznacza to, że nie masz wystarczająco dużo radości, aby dać radość innym. Jeśli nie możesz zaprzyjaźnić się z własną żoną i dziećmi oznacza to, że jesteś bardzo chory. jeśli masz pretensje do kogokolwiek, lepiej abyś zamknął się w czterech ścianach jak ślimak w skorupie i poskarżył się samemu sobie.

Jeśli nie masz prawdziwych przyjaciół posłuchaj mojej rady: weź łyżeczkę gomasio (jest to uprażone na suchej patelni ziarno sezamu utarte z solą morską w proporcji 4:1), aby zneutralizować kwasowość krwi. Możesz wypróbować ten sposób na swoich dzieciach. Jeśli przestaniesz im dawać cukier, miód, czekoladę i inne produkty zakwaszające krew, zauważysz w ciągu tygodnia, że twoje dzieci staną się jang, czyli pełne energii i radości.

Rzadko mamy okazję spotkać miłych ludzi, gdyż większość mężczyzn i kobiet jest chora. Jeśli jesteś zdrowy to masz świadomość cudowności wszechświata, jesteś przepojony radością i wdzięcznością, którą w sposób naturalny masz ochotę dzielić z innymi. Jesteśmy dziećmi Wszechświata, który tworzy, ożywia, niszczy i odtwarza to, czego potrzebujemy. Jeśli o tym wiesz, otrzymasz wszystko w nadmiarze.. Jeśli boisz się utraty pieniędzy, lub tego co posiadasz, ofiarując coś innym, oznacza to, że jesteś chory i nieszczęśliwy, a twój najwyższy osąd jest częściowo zaciemniony. Aby korzystać w pełni z harmonijnego nadzoru Przyrody należy wyleczyć się jak najszybciej z zaślepionego umysłu. Nasza Matka-Ziemia ofiarowuje się nieustannie, aby wyżywić rośliny, te z kolei ofiarowują się na pożywienie dla zwierząt i ludzi. Zwierzęta ożywiają ten świat dzięki swojej radości, a jedyną fałszywą nutą w tej harmonii jest człowiek, który zabija i niszczy.

6.Szybkość osądu i wykonania. Człowiek zdrowy powinien posiadać zdolność myślenia, oceniania i działania, które są zarazem celne, szybkie i eleganckie. Szybkość jest wyrazem wolności. Ludzie bystrzy i dokładni, lub ci, którzy są zawsze gotowi odpowiedzieć na każde wyzwanie, są w dobrej formie. Poznać ich można po tym, że posiadają zdolność porządkowania z łatwością swojego życia. Zdolność tą można zaobserwować w świecie roślin i zwierząt. Piękno w formie i działaniu jest oznaką zrozumienia porządku wszechświata. Również zdrowie, szczęście i pogoda ducha są takimi oznakami.

7.Sprawiedliwość. Jedynie 1 osoba na milion rozumie, czym jest sprawiedliwość, dlatego też pewnie nieszczęście jest tak rozpowszechnione.


Człowiek, który nie może wyleczyć się sam, który nie może odnaleźć osobistej wolności, szczęścia i sprawiedliwości bez pomocy innych, bez pomocy najrozmaitszych instrumentów, jest stworzony po to, aby być wyzyskiwanym i pożeranym przez innych. Osoba taka nie musi iść do piekła po śmierci, znajduje się w nim za życia. Każdy z nas rodzi się szczęśliwy. Jeśli ktoś nie jest szczęśliwy to wyłącznie z własnej winy. Oznacza to, ze pogwałcił i nadal gwałci prawa wszechświata. jeśli chcesz prowadzić szczęśliwe, pogodne i długie życie musisz rozwijać swoją inteligencję i osąd, spożywać produkty całkowicie naturalne.

Oto test sprawdzający, czy jesteś osobą szczęśliwą: jeśli jest na tym świecie choć jedna osoba lub rzecz, której nie mógłbyś pokochać, nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwy. Jeśli jesteś chory musisz leczyć się sam, jeśli inni zrobią to za ciebie, nie będzie to całkowite wyleczenie, gdyż utracisz przy tym swoją niezależność i wolność. Twoje szczęście i wolność muszą być w 100 procentach twoje! Zdrowie i wolność, które otrzymujesz dzięki innym, tworzą dług wdzięczności, który wcześniej czy później należy spłacić. W rzeczywistości nie jesteś w stanie spłacić wszystkich długów w teraźniejszym życiu, możesz wyzwolić się od nich tylko wtedy, gdy rozprzestrzenisz wokół siebie nieskończoną radość i wdzięczność. Ziemia za jedno ziarenko wydaje ich 10 tysięcy. „Dziesięć tysięcy za jeden” oto najwyższe prawo tego świata, a nędznik, który je gwałci nie może być szczęśliwy, zamyka się bowiem w niewidzialny więzieniu zwanym Chorobą, Nędzą i Trudem.


Artykuł napisany na podstawie książki Sztuka odmładzania i długowieczności, czyli Zen makrobiotyczny Georgesa Ohsawy.


- [str. główna] - [jak się przygotować] - [przebywanie na głódówce] - [głodówka w religiach] - [znani o głodówkach] - [fragment dziennika] - [wychodzeniez głodówki] - [kartki z poprzednich głodówek] - [pytania i wątpliwości] - [o nas] - [zaproszenie na głodówkę] - [zgłoszenia] - [zaproszenie na odchudzanie] - [polecane artykuły] - [kontakt] -